Поврзете се со нас

Свет

Митровиќ: Ал Хилал е како Реал Мадрид во Европа

Објавено

на

foto:twitter.com/Alhilal_EN

Александар Митровиќ беше еден од играчите кој ова лето ја замени Европа со Саудиска Арабија, поточно од премиерлигашот Фулам се пресели во Ал Хилал.

Премиерлигашот добро го наплати трансферот, а и Митровиќ ќе заработи огромна сума на пари во наредниов период. Тој одлични тргна со новиот клуб кого го спореди со Реал Мадрид.

-Кога ја добив понудата од Ал-Хилал, разговарав за тоа со моето семејство. Беше невозможно да се откажам. Немам носталгија за Англија, таму играв многу години. Среќен сум што конечно пристигнав во врвен клуб, Ал-Хилал е како Реал Мадрид во Европа, -вели Србинот и додава:

-Тешко е да се прават споредби. Се уште не е на ниво на Премиер лигата, но со ова темпо ќе биде во иднина. Од Арабија, бев позитивно изненаден од фудбалот и интересот на луѓето за него, -вели нашаѓачот кој ја остава вратат отворена за преселба во Италија во иднина.

-Во животот и во фудбалот никогаш не се знае. Во минатото бев блиску до Серија А, но сега сум многу среќен во Ал-Хилал и сакам да правам големи работи овде и да освојувам титули. Но, јас сè уште ја следам италијанската лига и навивам за Рома, -заклучи Митрогол.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни