Поврзете се со нас

АТП

Медведев го надмина инцидентот со судијата, па го растури Циципас за финале против Надал

Објавено

на

Foto:twitter.com/AustralianOpen

Данил Медведев мина доста полесно во полуфиналето отколку во четвтфиналето на Австралија Опен, без оглед на тоа што при крајот на вториот сет се чини дека е емотивно исцрпен од она што се случува на теренот.

После речиси петчасовната битка со Феликс Оже Алиасим, Медведев имаше тешка задача против Гркот Стефанос Циципас, но по падот и жестоката распаравија со судијата во вториот сет, успеа да се издигне како феникс и да го преслуша противникот за пласман во второ финале на Австралија Опен.

Русинот беше подобар во првиот сет во табјрејкот и поведе со 1:0, но потоа го загуби фокусот на крајот на вториот сет, кога вторпат го загуби својот сервис, а влезе и во жолчна расправија со судијата, на кого потоа му се извини за лошиот однос по крајот на мечот.

Медведев збесна како никогаш досега: Дали си луд или глупав, погледни ме кога ти зборувам…. (Видео)

Медведев го загуби овој дел од играта со 6:4, но успеа да ги прибере емоции и го заигра најдобриот тенис кога беше најпотребно. Во моментите кога беше пасивен, Русинот заигра далеку поагресивно, а тоа му овозможи да направи брејк за 6:4 во третиот сет, а потоа комплетно да го разоружа противникот во четвртиот.

Данил му препушти само еден гејм на Гркот во последниот сет (6:1), па по точно 2 часа и 30 минути игра, си закажа финале со Рафаел Надал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни