Поврзете се со нас

Автомобили

„Макпетрол“: цената на природниот гас за февруари ќе биде за 40 отсто пониска

Објавено

на

Во месец февруари следува ново намалување на цените на природниот гас, известија од „Макпетрол“ АД Скопје преку соопштение за медиуми.

Ова намалување ќе се одрази и на цената на метанот кој се продава како погонско гориво за моторните возила.

– Согласно договорот помеѓу „Макпетрол“ АД Скопје и „Гаспром експорт“, како и движењето на цената на природниот гас на светските берзи, „Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека цената на природниот гас за месец февруари ќе се намали за 40% за мегават час, во однос на цената за месец јануари оваа година.

Воедно, сакаме да информираме дека малопродажната цената на погонското гориво за моторни возила, Метан (CNG), кој се продава на бензинските станици на Макпетрол се намалува за 41 денари за килограм во однос на цената од минатиот месец која изнесуваше 123,50 денари за килограм, односно новата цена ќе биде 82,50 денари за килограм или 58.40 денари за литар,- се вели во соопштението.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни