Светски првенства

Холандија надмоќна против Аргентина, со победа го очекува дуелот со Македонија

Холандија го доби дуелот со Аргентина (29:19) и со победа го отвори настапот на ракометно Светско првенство кое започна вчера.

Дуелот од групата во кој настапува Македонија беше одлучен уште на почетокот на вториот дел, а Холанѓаните до крајот само ја зголемуваа предноста.

Фаворитот имаше плус три на полувреме (14:11), а на почетокот на второто полувреме стигна и до плус седум, откажувајќи го јужноамериканскиот состав.

Смитс со 7 и Шаген со 6 голови беа најефикасни во холандскиот состав, а посебно расположен беше и голманот Равенсбергер. Кај Аргентина најдобар поединец беше Паркер со 5 погодоци.

Холандија ќе биде втор противник на Македонија, која вечерва во истата група дебитира на мундијалот со дуел со првиот фаворит Норвешка.