Поврзете се со нас

Македонија

Големо изненадување во Скопје: Чаир 2030 го шокираше Пелистер

Објавено

на

Во последниот меч од 17-то коло во најсилната кошаркарска лига во Македонија видовме огромно изненадување, бидејќи Чаир 2030 успеа да направи сензација на домашен терен.

Новајлијата во елитното друштво успеа да слави над тимот кој обезбеди топ осум пласман во АБА2 лигата, па со петтата победа оваа сезона останува во игра да избегне плеј-аут.

Пелистер како огромен фаворит влезе во овој дуел, но очигледно силните натпревари во регионалното натпреваруавање си земаа данок и вечерва битолчани изгледаа навистина истрошени на моменти.

Чаир 2030 победи со 88:77 и се избори за заслужено славје на домашен терен, по кое Пелистер веќе не е на делба на првото место на табелата.

МЗТ Скопје од вечерва е осамен како првопласиран и има два бода повеќе од Пелистер, кој го претрпе првиот пораз во домашното првенство по пет победи во низа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни