Поврзете се со нас

Европски првенства

Голем успех за нашите соседи: Албанија обезбеди пласман на ЕП (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:www.facebook.com/FederataShqiptareeFutbollit

Селекцијата на Албанија и официјално успеа да обезбеди место на Европското првенство кое во 2024 година ќе се одигра во Германија,

Нашите западни соседија не ја победија Молдавија, но и ремито од 1-1 беше доволно за избраниците на Силвињо да се пласираат на континенталниот собир.

Чикалеше од пенал донесе водство за Албанците, а конечниот резултат го постави Бабогло во самиот финиш од натпреварот.

Инаку Албанија по втор пат во својата историја ќе игра на турнирот на најдобрите репрезентации на стариот континент.

Тие се на првото место во групата Е со 14 бода пред Чешка (11), Молдавија (10), Полска (10) и Фарски Острови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни