Поврзете се со нас

Англија

Челси и Бенфика конечно се договорија: Енцо Фернандез за рекордна сума се сели на „Стемфорд Бриџ“

Објавено

на

foto: https://twitter.com/JacobsBen

Премиерлигашот Челси дефинитивно ќе го добие засилувањето кое најмногу го посакуваше во овој преоден рок-тоа е аргентинскиот репрезентативец Енцо Фернандез.

„Сините“ долго време инсистираа за ангажман на Енцо, најдобриот млад играч на последното светско фудбалско првенство во Катар. Бенфика долго време не противираше на оваа зделка или поточно сакаше да ја реализира само под нејзини услови и како што известуваат голем број на новинари, медиумски куќи двете страни конечно се договориле, подале рака за комплетирање на операцијата.

Трансферот ќе биде нов британски рекорд, 105 милиони фунти, а Енцо ќе потпише договор до 2030, 2031.

Со ова се става крај на една сага, драма која траеше во изминатиов месец и тоа во последните часови од зимскиот преоден рок.

Фернандез има 22 години и во досегашната кариера има настапувано уште за Ривер Плата и Дефенса Хустисија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни