Поврзете се со нас

Англија

Англија остана без најдобриот играч за дуелите со Италија и Украина

Објавено

на

Foto:twitter.com/England

Селекцијата на Англија се соочува со проблеми пред стартот на квалификациите за Европското првенство во 2024 година, циклус за кој во овој „прозорец“ во март има дуели со Италија и Украина.

Селекторот Герет Саутгејт нема да може да смета на најдобриот англиски играчи во овој момент, играч кој беше неверојатен по СП-тоа е Маркус Рашфорд. Членот на Манчестер Јунајтед заработи повреда на дуелот со Фулам и некое време ќе мора да паузира, а со тоа воедно е недостапен за „гордиот албион“.

Исто во „аут“ се и Мејсон Маунт од Челси и голманот Ник Поуп од Њукасл, па Саутгејт се реши да реагира и повика едно ново име Фрејзер Форстер од Тотенхем.

Средбите со Италија и Укрина се закажани за 23 и 26 март.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни