Поврзете се со нас

Англија

Шмајхел за потегот на Мурињо: Добро изглумено за социјалните мрежи

Објавено

на

blank

Жозе Мурињо заработи многу критики, па и сеир поради раната елиминација на Тотенхем во Лига Европа, а по натпреварот против Динамо, направи џентлменски потег, посетувајќи ја соблекувалната на противникот, каде им аплаудираше на Адеми, Ристовски и нивните соиграчи.

Сепак, еден од оние кои не се воодушевени од потегот на Мурињо е легендарниот дански голман Петер Шмајхел. Тој смета дека Португалецот е добар актер, кој направил одличен спин со испланиран потег.

– Она што требаше да го направи Мурињо е да оди во соблекувалната на својот тим и да го направи тоа што треба да се направи зад затворени врати.

– Сето тоа е глумење за социјалните мрежи, тој одигра улога за да го дефокусира вниманието од себе.

– Наместо тоа, требаше да разговара со своите фудбалери и да им потенцира дека тоа што се случило е неприфатливо. Алекс Фергусон никогаш не би направил вакво нешто, – истакнал Шмајхел.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни