Поврзете се со нас

Мото ГП

Маркез нема да вози и на Херез: Не сакам да си ја ризикувам кариерата

Објавено

на

Foto:instagram.com/marcmarquez93

Марк Маркез понуди добри перформанси за време на првиот викенд во новата Мото ГП сезона, но повредата која ја заработи при падот испадна многу потешка од првично предвиденото.

Осумкратниот шампион првично требаше да ја пропушти само трката во Аргентина, но потоа го прескона и Остин, а сега нема да се бори и на трката во домашната Шпанија.

Маркез денеска ја информираше јавнсота дека се уште не е рехабилитиран од операцијата на прстот на раката, кој доколку ризикувал да го повреди претстојниот викенд, ќе си ја загрозел својата кариера.

– Одлуката да не возам во Херез е тешка, но лесна за донесување. Имав голема страст и желба да се тркам на домашната трка, но тоа не е возможно. Сакав да се вратам за четири седмици, но новите тестови покажаа дека не смеам да се тркам во овој момент

– Постоеше голем ризик за овој викенд и нема да го правиме тоа. Станува збор за многу мала коксна на прстот која му дава стабилност. Тоа движење е многу важно за време на трките и ми рекоа дека ќе си ја ризикувам кариерата ако се качам на мотоцикл овој викенд, – изјави Маркез.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни