Поврзете се со нас

Формула 1

Хамилтон: Малку сум изгубен во овој болид

Објавено

на

Луис Хамилтон не може да се пофали со посакуван почеток на новата Формула 1 сезона, а и во вчерашните квалификации имаше послаб резултат од тимскиот колега, Џорџ Расел.

Британецот со седум титули зад себе ќе ја започне трката од четвртиот ред и според перформансите, не може да се надева на рамноправна борба за висок пласман.

Во својата вчерашна изјава, Хамилтон признава дека има слаба комуникација со новиот болид на Мерцедес.

– Расел добро си ја заврши работата и заслужено ќе биде во вториот ред, очигледно е дека болидот обезбедува перформанси.

– Јас едноставно не се чувствувам поврзано со мојот болид, што и да правам, не можам да ја добијам посакуваната доверба. Малку сум изгубен во овој болид.

– На поголеми брзини болидот е малку нестабилен, тоа можеби ќе биде добро за трката, но не беше за денес. Расел има поинаков сетап, – изјавил Хамилтон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни