Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа и Страхова фуриозно до полуфиналето во двојки во Грузија

Објавено

на

Лина Ѓорческа и Велерија Страхава како први носителки обезбедија место во полуфиналето во конкуренција на двојки на фјучерсот во Телави, Грузија.

Македонско-украинската комбинација без безмилосна во четвртфиналната пресметка против Мариам Далакишвили (Грузија) и Жива Фалкнер (Словенија), битка во која загубија само три гејма во двата сета (6-1, 6-3).

Ова за Лина и Валерија ги носи до меч со третите носителки-тоа се Сузан Леменс и Лекси Стивенс од Холандија.

Инаку денеска тетовката го заврши настапот во сингл и тоа откако загуби во осминафиналето од Јоан Цугер со 2-0.

Ѓoрческа не избори место меѓу осумте најдобри во Телави

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни