Поврзете се со нас

Македонија

Фото-вест: ФИА му ја додели европската титула на Иџе (Фото)

Објавено

на

Foto:facebook.com/IgorIdzeStefanovski

Светската автомобилистичка федерација ги додели наградите за најуспешните возачи во своите категории во ридско-брзински патеки, а сосема очекувано, главен фокус за македонската јавност беше признанието за Игор Стефановски.

Иџе се врати на трките кои му донесоа светска слава и на кои се прослави како двократен европски шампион, па после неколкугодишна пауза, повторно се закити со истиот примат.

Македонскиот автомобилист ја освои европската титула со своето Хјудани во „Групата 3“ во ридско-брзинските патеки, а тоа му донесе посебна важност на церемонијата која ја одржа ФИА.

Наградите се доделија во португалскиот град Брага, а оттаму пристигна и фотографијата на популарниот Иџе со новата европска титула.

Стефановски оствари седум победи на десетте трки кои се возеа во европскиот шампионат изминатата сезона, што доволно говори каква доминантна претстава гледавме од најдобриот македонски возач.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни