Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Чави: Огорчен сум, но ја прифаќам суровата реалност!

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Чави Ернандес беше најголем оптимист од таборот на Барселона пред заминувањето за Минхен, бидејќи тој како тренер на Барселона потенцираше дека на неговиот тим не му е потребно чудо за да слави на „Алијанц арена“.

Легендарниот Чави беше уверен дека Барса може да го победи Баерн на гостински терен и да се пласира во осминафиналето во Лигата на шампионите, но реалноста на теренот беше друга, па така баварскиот гигант во еден рутински меч победи со 3:0 и го испрати тимот од „Камп Ноу“ во Лигата на Европа.

– Вечерва беа многу подобри, многу посупериорни од нас. Ние се обидовме што можеме, притискавме високо како што се договоривме, но не успеавме. Во првото полувреме не притиснаа и игравме под нивно темпо. Ова е суровата реалност, за жал таква е ситуацијата. За нас од денес треба да почне една нова етапа, мора да имаме многу поголеми барања од себе, ова треба да биде појдовна точка за пресврт, за менување на работите.

– Денеска едноставно не можевме да се носиме со Баерн, не можевме да се натпреваруваме со нив и нашата реалност е Лига Европа. Ќе ја прифатиме таа реалност со цело достоинство, но ќе работиме за да ја однесеме Барса кадешто заслужува, а тоа не е Лига Европа. Огорчен сум и ме боли да ја прифатам оваа реалност, но не останува друго.

– Барселона не го заслужува ова, но има многу работи кои направија да дојдеме до тука. Чувствувам и јас одговорност, мислев дека можеме да победиме, но не беше така. Повторувам, од денеска треба да почне нова етапа за нас, нашата реалност е Лигата на Европа и наша цел ќе биде да го освоиме тоа натпреварување до крајот на сезоната, – изјави Чави.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни