Поврзете се со нас

Англија

„Би-Би-Си“ потврди: Сити работи на трансферот на големо освежување на тимот

Објавено

на

Манчестер Сити и сезонава има состав со кој може да атакува на најважните трофеи, но Пеп Гвардиола и неговите соработници не забораваат ниту на иднината.

„Би-Би-Си“ денеска потврди дека англискиот првак е во напредни преговори за трансфер на Хулијан Алварез од Ривер Плата.

Големиот потенцијал на аргентинскиот фудбал ги воодушевил скаутите на 21-годишна возраст и веќе е подготвен за европски предизвик, а се чини дека Сити ќе му биде прв клуб на новиот континент.

Алварез има договор со Ривер до декември, што ја олеснува позицијата на премиерлигашот и јасно е дека аргентинскиот клуб ќе сака да заработи, односно да не дозволи заминување на Алварез без отштета.

Истиот фудбалер претходно беше поврзуван и со Јувентус и уште неколку клубови, но се чини дека ќе пресуди финансиската моќ на англискиот клуб.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни