Поврзете се со нас

Свет

Реал го потврди статусот на фаворит и ќе се бори за пехарот на Светското клупско првенство (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: https://twitter.com/mundodeportivo

Актуелниот европски шампион Реал Мадрид обезбеди пласман во финалето на Светското клупско првенство кое се игра во Мароко.

Иако дуелот против Ал Ахли мораше да го игра без неколку значајни имиња, шпанскиот великан покажа квалитет, сила и славеше со 4-1. Винисиус Жуниор и Валверде дадоа погодоци во вистинско време или поточно во финишот на првото полувреме и почетокот на второто полувреме за сигурно водство од 2-0.

Малул во 65 минута ја врати неизвесноста со погодокот од пенал, меѓутоа во самиот финиш „кралевите“ дадоа уште два погодоци преку Родриго и Арибас, плус треба да се забележи декка Модриќ не реализираше удар од 11 метри.

Ривал на Реал за светската круна ќе им биде Ал Хилал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни