Поврзете се со нас

АТП

Ивановски и Ѓорческа забележаа пад на АТП И ВТА листите

Објавено

на

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски и најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа се „лизнаа“ на најновите АТП и ВТА листи.

Ивановски доживеа пад од четири позиции и сега е 309 на светот со 173 поени, додека пак Ѓорческа има 15 места послаб ранг од претходната недела, поточно е на 212. место со 357 поени.

Во двојки пак Калин има пад за 21 позиција (669), а Лина е 365 на планетава (пад од 4 места).

Кога се во прашање другите македонски тенисери, Горазд Србљак нема никаква промена во поединачна конкуренција, 1047.место со 10 поени (исто како претходната недела). Обрад Марковски сега е на 1458.то место со скок од пет места со три поени. Кога се работи за двојки, Берк Бугариќ е рангиран 1348.то место со 16 поени (пад за седум позиции). Марковски има пад за 142.места и сега се наоѓа на 1608.то место со 9 поени, додека Елдин Хусеиновиќ е на 2102.то место (скок за две позиции) со 3 поени.

Кај дамите, друга наша преставничка на ВТА листата е Магдалена Стоилковска која е 1263 рекет на планетава.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни