Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа загуби од Бондаренко во почетната рунда во Созопол

Објавено

на

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа доживеа пораз од Марија Бондаренко во првата рунда на ИТФ фјучерсот во Созопол, Бугарија.

Ѓорческа беше поставена како шеста носителка на турнирот, но тоа не и помогна против 364 тенисерка на ВТА листата. Скоро три часа траеше битката на теренот број шест, а во истата Русинката се покажа како подобра и со 2-6, 6-4 и 6-3 избори пласман во осминафиналето.

Со ова Лина испушти пресметка со Кристина Дину која многу добра ја познава со оглед на тоа што во минатото имаат освоено доста фјучерси во игра на двојки.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни