Поврзете се со нас

Свет

Гасол објави крај на кариерата и емотивно се сруши кога го спомна името на Коби (Видео)

Објавено

на

По 21 година професионална кариера, Пау Гасол ова попладне објави дека се повлекува од активното играње кошарка на 41 година, нагласувајќи дека е посебно горд што тоа го направил на највисоко ниво и комплетно здрав во ситуација кога е влезен во петтата деценија од својот живот.

Легендарниот шпански центар имаше свое обраќање од театарот во Барселона, а на свечената церемонија беа присутни голем дел негови соиграчи од репрезентацијата, неговото семејство и најголем дел од новинарите кои ја следеа цела негова играчка кариера во изминатите две децении.

– Во 2019-та година морав да се оперирам и тогаш лекарите не ми предвидоа дека ќе се вратам на 39 години. Со Портланд се договоривме дека ќе почекаме шест месеци, а потоа морав да имам алтернативен третман на стапалото. Јас не се откажав и си го остварив сонот, се вратив да играм за Барселона и благодарам за укажаната шанса. Една од моите цели беше да играм пред мојата ќерка, таа ме виде како играм на професионално ниво.

– Тука сум за да соопштам дека се повлекувам од професионалното играње кошарка, ова е многу тешка одлука, но долго размислував за неа и мислам дека е најисправна. Сакав да завршам уживајќи на теренот, а не со патерици. Многу сум благодарен што завршив како играч на Барселона и такашто ги одиграв моите петти Олимписки игри претставувајќи го дресот на Шпанија, – изјави Гасол.

Искусниот Пау не заборави никого во своето обраќање и им се заблагодари на сите тренери, актуелни и поранешни соиграчи, на докторите, на физиотерапевтите, на ривалите и своето семејство, но емотивно се сруши кога проговори за својот легендарен соиграч Коби Брајант.

– Сакам специјално да споменам и еден мој сакан соиграч…. Коби Брајант….. Таков е животот за жал….. Понекогаш, животот е многу неправеден. Сакав да биде тука. Многу ни недостасува, тој и неговата ќерка Џиџи. Ме научи како да бидам подобар лидер, подобар победник и секогаш ќе го сметам за постар брат. Ти благодарам Коби, – порача емотивниот Пау на денот кога се збогуваше со кошарката.

Гасол ја завршува својата кариера како играч кој настапуваше за Барселона, Мемфис, Лос Анџелес Лејкерс, Чикаго, Сан Антонио, Мемфис и Портланд, освои две НБА титули со „езерџиите“, a како лидер на Шпанија, освои три Европски првенства и едно Светско првенство.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни