Поврзете се со нас

Лига на шампиони

ЕХФ номинираше 50 имиња за дрим тимот на сезоната, македонските клубови се застапени со само двајца играчи

Објавено

на

Како секоја сезона така и во оваа Европската ракометна федерација (ЕХФ) го бира најдобриот тим во Лигата на шампионите со тоа што актуелнава кампања беше специфична и мораше да се прекине поради пандемијата со КОВИД-19, да се откажат нокаут битките и да се одигра само завршниот турнир во Келн, настан кој е закажан за крајот на 2020 година.

Меѓутоа без разлика на ова од ЕХФ номинираа 50 играчи и тренери за триката за дрим-тимот со тоа што најмногу имиња има од Кил и Веспрем и тоа по седум претставници.

Македонските клубови се застапени со само двајца ракометари, левото крило на Вардар, Тимур Дибиров и Владислав Острушко кој го носеше дресот на Еурофарм Работник.

Воедно само двајца ракометари од претходниот тим на сезоната ќе бидат дел од номинараните за оваа, тоа се Микел Хансен од ПСЖ и миленикот на скопската и македонската публика, Тимур Дибиров.

Ова е листата:

ГОЛМАНИ:
Андреас Волф (Кјелце)
Арпад Штербик (Веспрем)
Гонзало Перез Де Варгас (Барселона)
Роланд Миклер (Пик Сегед)
Никлас Ландин (Кил)

ЛЕВО КРИЛО:
Уго Дескат (Монпелје)
Тимур Дибиров (Вардар)
Диого Бранкињо (Порто)
Мануел Штрлек (Веспрем)
Себастијан Бартхолд (Алборг)

ЛЕВ БЕК:
Владислав Остроушко (Еурофарм Пелистер)
Сандер Сагосен (ПСЖ)
Анте Кадуз (Динамо Букурешт)
Лукас Нилсон (Кил)
Расмус Лауге Шмит (Веспрем)

СРЕДЕН БЕК:
Барис Пукоски (Мотор Запорожје)
Петар Ненадиќ (Веспрем)
Лука Циндриќ (Барселона)
Микел Хансен (ПСЖ)
Домагој Дувњак (Кил)

КРУЖЕН НАПАЃАЧ:
Бенце Банхиди (ПИК Сегед)
Хенрик Пекелер (Кил)
Артем Каралек (Кјелце)
Јоханес Гола (Фленсбург)
Камил Сипжак (ПСЖ)

ДЕСЕН БЕК:
Алекс Душебаев (Виве Кјелце)
Валентин Порт (Монпелје)
Амине Банур (Динамо Букурешт)
Недим Ремили (ПСЖ)
Хорхе Македа (ПИК Сегед)

ДЕСНО КРИЛО:
Никлас Екберг (Кил)
Валентин Јонеa (Спортинг Лисабон)
Богдан Радивојевиќ (ПИК Сегед)
Драган Гајиќ (Веспрем)
Блаж Јанц (Кјелце)

НАЈДОБАР ДЕФАНЗИВЕЦ
Патрик Винцек (Кил)
Блаж Благотиншек (Веспрем)
Хенрик Мелгард (Алборг)
Виран Морос (ПСЖ)
Тагус Петрус (Барселона)

МЛАД РАКОМЕТАР:
Александар Блонц (Елверум)
Јосип Шарац (Целје)
Алекс Гомез (Барселона)
Золтан Шита (Висла Плок)
Андре Гомез (Порто)

ТРЕНЕР:
Чави Пасквал (Барселона)
Раул Гонзалез (ПСЖ)
Филип Јиха (Кил)
Давид Дејвис (Веспрем)
Магнус Андерсон (Порто)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни