Поврзете се со нас

Европски првенства

ЕХФ ги објави термините за ЕП 2022, Македонија ќе игра прва во својата група

Објавено

на

Македонската женска ракометна репрезентација ќе биде кодомаќин на претстојното Европско првенство, а денеска стана јасен и терминот во кој ќе ги игра натпреварите во првата фаза.

Веќе беше најавено дека прв противник ќе ни биде актуелниот вицешампион и олимписки победник Франција, а тој натпревар на 5. ноември ќе започне од 18 часот.

Македонија ќе игра преку еден ден во оваа фаза, па на 7 и 9. ноември следуваат дуелите со Холандија и Романија, кои исто така ќе се играат од 18 часот.

Вториот термин за натпреварите во Скопје е 20:30 часот, а најдобрите три селекции ќе играат во втората фаза, чиј еден дел исто така ќе се игра во македонската престолнина.

Преостанатите групи од првата фаза се играат во Словенија и Црна Гора, втората во Скопје и Љубљана, а словенечкиот главен град ќе биде домаќин на завршниот викенд.

Европското првенство започнува на 4. ноември и тоа со натпреварите Унгарија-Швајцарија и Словенија-Данска од 18:00 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни