Поврзете се со нас

Конференциска лига

Боуен го реши финалето со гол во 90. минута, Мојс славеше во стилот на Мурињо (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/WestHam

Вест Хем го освои вториот европски трофеј од своето постоење, откако клубот од Лондон вечерва е прогласен за нов шампион во Конференциската лига во финалето кое се одигра во Прага.

„Чеканите“ успеаја да ја добијат драмата со Фиорентина и победија со 2:1, резултат кој е доста суров за Италијанците кои беа навистина подобри во вторите 45 минути.

Првото полувреме беше навистина срамежливо и двата тима не понудија речиси ништо на теренот, но затоа вториот дел беше навистина возбудлив и видовме дури три гола.

Вест Хем поведе со голот на Бенрама од белата точка по играњето со рака на невнимателниот Бираги, но голот во 62-та минута брзо донесе одговор на спротивната страна.

Искусниот Бонавентура израмни на 1:1 пет минути подоцна и по овој гол Фиорентина беше далеку подобар тим, се до невниманието кое се случи кога сите чекаа дополнителни 30 минути игра.

Пакета испрати фантастичен пас до Боуен и го остави соиграчот очи в очи со Терачано, по што еден од најдобрите играчи на Вест Хем погоди за 2:1 и донесе огромно славје.

Вест Хем ја освои само втората европска титула во историјата, а Дејвид Мојс го прослави успехот во стилот на Жозе Мурињо, трчајќи крај аут линијата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни