Поврзете се со нас

Италија

Баџо со комплименти за младата ѕвезда на Јувентус: Многу ми се допаѓа, има неверојатни квалитети

Објавено

на

foto:twitter.com/juventusfcen

Роберто Баџо е една од иконите на италијанскиот фудбал, ас кој во кариерата играше за големи клубови на Апенините како Јувентус, Интер и Фиорентина.

Тој не остана во фудбалот со некоја функција по завршувањето на кариерата, меѓутоа и понатаму ги следи сите актуелности, возбудувања, па испрати комплименти на адреса на младата ѕвезда на „старата дама“, Кенан Јилдиз.

Турчинот полека се пробива на големата сцена и од него се очекува многу со оглед на потенцијалот, квалитетот што го поседува.

-Јилдиз многу ми се допаѓа, има неверојатни квалитети. Со тоа што го кажувам, верувам дека фудбалот во Италија отсекогаш бил и се уште е многу тежок. Времињата се сменија, она што го гледаме денес е сосема поинаков спорт, има многу повеќе студирање, повеќе знаење и повеќе култура.

-Еднаш неодамна секогаш игравме само со топка. Тоа беше алатка што никогаш не треба да ја изгубиме или да ја напуштиме, -истакна Баџо.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни