Поврзете се со нас

Светски првенства

Зборовите на Меси пред клучниот пенал на Монтиел за светска титула (ВИДЕО)

Објавено

на

Foto:twitter.com/FIFAWorldCup

Аргентина по пауза од скоро децении успеа да дојде до светската титула и тоа откако во едно лудо финале успеаа да ја добијат селекцијата на Франција.

„Гаучосите“ можеа да го решат прашањето околу победникот уште во регуларниот дел, но за „секунда“ испуштија предност од 2-0 по што дуелот отиде во продолженија во која одново не го затворија мечот иако први дадоа гол за да на крајот сепак на пенали дојдоа до толку посакуваниот трофеј.

Истиот особено му значеше на Лионел Меси кој долг период се обидуваше да дојде до истиот, меѓутоа сега коцките се наместија, па тој и цела Аргентина можеше да се израдува на најзначајниот пехар во светот на фудбалот.

Видовме многу снимки, моменти од натпреварот, прославата, ама секогаш може да се најде нешто ново, па така се извади видео во кое Меси упатува неколку зборови пред клучниот пенал на Монтиел.

-Бабо, може да биде денеска, -сам си проговори Лео пред Монтиел да погоди за светска титула.

Бабата на Меси, Селија Оливера Кучитини почина во 1998 година, ама таа имале голема улога во детството на Лео и неговата прослава со рацете и поглед кон небото е наменета токму за неа.

@jonatanrajoy19 Emocionante y poético relato inglés (subtitulado) del periodista Peter Drury del último penal de Montiel para que Argentina sea campeón del mundo, y sobre el final dedicándole unas palabras a Leo Messi! 👏👏👏 #TodosJuntos ⭐⭐⭐ 🇦🇷 . . #qatar2022 #argentina #seleccionargentina #scaloneta #campeonesdelmundo #messi #leomessi #maradona #worldcup #montiel #scaloni #rosario ♬ sonido original – Jonatan Rajoy

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни