Поврзете се со нас

Балкан

Во рок од една година: Даде гол за Македонија, претходно играше за Косово и Албанија

Објавено

на

Шабан Зенку е еден од големите таленти од овие простори, играч кој е дел од Борусија Менхенгладбах што значи во моментов за него е решено клупското прашање, но кога е во прашање репрезентацијата тој по се изгледа има доста дилеми.

Имено офанзивецот кој е роден во Кичево во изминатава година настапи за дури три селекции. Прво играше за репрезентациите на Косово и Албанија до 18 години за да пред неколку денови го облече дресот на Македонија (до 19 години) и стрела на пријателскиот меч против Кипар кој им припадна на избраниците на Неџат Шабани со 3-2.

Останува да се види на крајот кој ќе биде конечниот избор на Зенку кога се работи за репрезентативната униформа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни