Поврзете се со нас

СЕХА лига

Вардар лошо ја отвори новата сезона во СЕХА лигата: Прв пораз од Татран по пауза од десет години

Објавено

на

Вардар ја отвори новата сезона во СЕХА лигата со пораз на гостувањето на кое беше навикнат да остварува победи, бидејќи Татран Прешов успеа за првпат да оствари победа над македонскиот првак по пауза од точно 10 години.

После 13 победи во низа во серија, Вардар денеска го претрпе првиот пораз од Татран на гостувањето во Прешов кај словачкиот тим кој на крајот славеше со резултат 27:23.

Тимот на Недановски не успеа да профитира од доброто отворање на мечот и предноста од 7:4, а потоа дозволи враќање на домашниот состави серијата од 5:0 беше најава за поинаков тек на мечот.

Татран го диктираше темпото и му дозволи на Татран да замине на позитива ос 21:16 по 16 минути игра во вториот дел, период во кој Вардар постигна само пет гола.

Тука беше јасно дека Вардар тешко ќе избегне пораз денеска, па така со неуспех се враќа од Словачка и дозволи победа за Татран после една цела деценија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни