Поврзете се со нас

Меѓународни настани

Трагедија во Србија: Европската шампионка Момчиловиќ-Величковиќ почина на 30-годишна возраст

Објавено

на

blank

Српскиот стрелачки сојуз вечерва објави дека европската шампионка Бобана Момчиловиќ-Величковиќ починала во текот на денешниот ден.

Успешната спортистка почина на само 30 години, а според првичните информации причина биле компликации при пораѓањето на Момчиловиќ-Величковиќ.

Како што пренесуваат српските медиуми, познатата стрелачка се породила пред дваесетина дена, но по тој чин нејзиното здравје се влошило од засега непозната причина и таа денеска починала.

Таа во февруари стана европски шампион во стрелаштво и тоа во дисциплината воздушен пиштол 10 метри, во која беше најдобра на ЕП во Вроцлав, Полска.

Бобана Момчиловиќ-Величковиќ има и други успеси на важни натпреварувања, а беше дел и од двете последни Олимпијади одржани во Рио де Жанеиро и Лондон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни