Поврзете се со нас

Европски првенства

Словенците немаа одговор за разиграната Шведска

Објавено

на

foto:twitter.com/EHFEURO

Репрезентацијата на Шведска славеше над Словенија со 28:22 во дуелот на двете селекции кои досега имаа 100 процентен учинок на еввропскиот шампионат во Германија.

Швеѓаните останаа совршени и во одлично расположение ќе го дочекаат дербито со Данска закажано за в петок од 20:30 часот. Актуелниот европски првак одигра фантастична одбрана во првиот дел во кој прими само седум гола, односно си овозможи предност од четири гола (11-7).

Тоа многу им помогна во продолжението во кое имаа апсолутна контрола на играта, резултатот и само ја потврдија, заокружија оваа партија.

Пелас и Карлсон со осум и шест погодоци беа први стрелци кај Шведска, во поразениот табор Влах имаше седум реализации.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни