Поврзете се со нас

ВТА

Швјонтек испиша историја, па имаше проблем со трофејот на Ролан Гарос (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/rolandgarros

Ига Швјонтек со солзи во очите ја дочека третата освоена титула на Ролан Гарос, но за време на церемонијата, тенисерката од Полска доживеа и мала незгода со трофејот.

Швјонтек покажа дека е вистинска „кралица“ на земјена подлога и го освои третиот трофеј на Френч Опен, но со оглед на титулата која ја има и на Ју-Ес Опен, најдобрата светска тенисерка стана првата по Серена Вилијамс која стигнала до четири грен-слем титули на само 22 години.

Ига денеска мораше да се изнамачи против Мухова и го доби трилерот во одлучувачкиот трети сет, а откако и се заблагодари на публиката во Париз, имаше неуспешен обид да го покаже пехарот.

Трофејот кој се дава на дамите се раздвои на два дела и Швјонтек мораше накратко да ја прекине прославата, по што ја продолжи истата без горниот дел од пехарот.

Со оваа победа, Швјонтек ја одбрани титуалта која ја освои минатата година, а го зацементира и првото место на ВТА листата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни