Поврзете се со нас

Македонија

Работнички се пофали со еден стар повратник во тимот: Муарем Муарем се враќа во јатото на „романтичарите“

Објавено

на

blank

По означениот крај на првенството од страна на ФФМ, фудаблските клубови со сите сили се насочуваат кон наредната натпреварувачак сезона, а еден од клубовите кои беа најзадоволни од предвремениот прекин секако е Работнички.

„Романтичарите“ имаат навистина лоша сезона и водеа борба за опстанок во елитата, но сега истиот им е осигуран и планот е тимот да се најде ниту во приближно слична ситуација.

Клубот од Дебар Маало ова попладне се пофали со првото големо летно засилување за наредната натпреварувачка сезона, што во принцип е многу добро познато име за нашата јавност, а особено за тимот од Скопје.

– Работнички го доведе првото засилување за следната натпреварувачка сезона. Нов фудбалер на нашиот тим е Муарем Муарем. Офанзивниот фудбалер за врска потпиша едногодишен договор со Работнички и се враќа во клубот во кој ја почна професионалната кариера (2008-2010), а настапуваше и во сезоната 2010/11. Тој сигурно ќе биде големо засилување за составот на Ратко Достаниќ, со оглед дека има репрезентативно искуство и неколкугодишна интернационална кариера.

Муарем Муарем во Македонија настапуваше за Работнички, Тетекс и за Шкупи, а интернационалната кариера ја градеше во Турција (Ордуспор, Ескишехирспор), Азербејџан (Карабах), Казахстан (Актобе) и во Албанија (Фљамуртари).

Муарем Муарем ќе се приклучи на тренинзите на тимот по 23 јули, кога ќе истече неговата суспензија откако имаше позитивен допинг тест пред две години, – гласи објавата на „романтичарите“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни