Поврзете се со нас

Репрезентација

Први проблеми за Брестовац: Тренерот на голманите е Ковид позитивен

Објавено

на

blank

Откако селекторот Данило Брестовац ги избра 19-те ракометари на кои ќе смета на претстојните два квалификациски натпревари, беа направени тестови над сите кои ќе бидат дел од експедицијата, а за жал веќе се појави еден позитивен случај на Ковид 19.

Брестовац нема да може да смета на еден од своите луѓе во кои има голема доверба, односно тренерот на голманите, Александар Царчев.

Искусниот тренер има позитивен тест на коронавирус иако нема пројавено никакви симптоми, па сега нема да може да помогне во подготовките на селекцијата за претстојните дуели со Финска и Швајцарија.

– Би сакал да ја информирам јавноста дека ден пред собирот на репрезентацијата сум асимптоматски позитивен на Ковид-19 И покрај сите протоколи за заштита од оваа пандемија никој не е сигурен и имун на ова зло.

– Чувајте се сограѓани и со лесно нека е и со помин. Единствено жалам што во моментов не можам да и помогнам на репрезентацијата за претстојните натпревари со Финска и Швајцарија. Се надевам дека нашите голмани ќе бидат на висина на задачата и како и секогаш ќе допринесат за успех. Спортски поздрав до сите и после 10 дневниот карантин повторно се гледаме на терен, – порача Царчев на својот Фејсбук профил.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни