Поврзете се со нас

Италија

Пиоли со „луда“ идеја за побрз фудбал во иднина: Мора да воведеме ново правило

Објавено

на

Стратегот на Милан, Стефано Пиоли предложи изменување на дел од фудбалските правила за оваа игра да стане поинтересна и подопадлива за око.

Пиоли предлага да се воведе правило според које тимовите кои со топка ќе ја поминат сопствената половина, да не може да се вратат назад на својата половина.

Според искусниот тренер тоа би ја забрзало играта, но тешко дека ваквото правило во догледно време ќе биде прифатено.

– Ако сакаме да гледаме повеќе напаѓачки фудбал во модерната ера, мора да воведеме ново правило. Со воведување на тоа правило топката не би смеела да се врати назад на својата половина штом ја преминеш линијата на центарот. Тоа ќе го направи фудбалот многу поинтересен, -изјави Пиоли.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни