Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер го освои Кавадарци и ја продолжи победничката серија

Објавено

на

Екипата на Пелистер славеше над Еуро Никел со 73-64 со последниот меч од седмото коло во првата кошаркарска лига.

Гостите од Битола дадоа само 10 поени во првата четвртина (19-10), но потоа заиграа многу подобро, го наиграа ривалот во преостанатите 30 минути и заслужено дојдоа до шестиот триумф во низа во шампионатот.

Караџовски со 20 поени беше прв стрелец, Мустафица пак имаше дабл-дабл учинок од 15 поени и 14 скокови.

Кај домаќините најефикасен беше Планиниќ со 22 кошеви.

Пелистер има учинок 6-1 со што го дели првото место со МЗТ и Гостивар, Еуро Никел пак со учинок 4-3 е на шестата позиција.

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје Аеродром 13, Пелистер 13, Гостивар 13, ТФТ 11, Феникс 2010 11, , Еуро Никел 2005 11, Работнички 10, Кожув 10, Куманово 2009 9, Чаир 2030 9, Струмица 2022 8, Навико Академија ФМП 8

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни