Поврзете се со нас

Светски првенства

Норвешка го доби дербито со Германија, познати се сите четвртфинални парови на СП

Објавено

на

Foto: NTB

Селекциите на Норвешка и Данска остварија победи на последните два меча од групната фаза на 28. Светско првенство.

Норвежаните во големото дерби на двете досега непоразени селекции славеше над Германија со 28-26. На овој начин скандинавците го освоија првото место во групата што значи во четвртфиналето ќе ги одмера силите со Шпанија.

Германците пак со овој пораз ги „избраа“ Французите.

Данска го надигра Египет со 30-25, а ова значи дека избраниците на Јакобсен во првата нокаут рунда одат на Унгарија, додека „фароните“ ќе ги одмерат силите со Шведска.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни