Поврзете се со нас

НБА

НБА бравури со балкански шмек: Спектакуларното додавање на Дончиќ и моќното забивање на Јокиќ (Видео)

Објавено

на

blank

Во НБА ноќта во која на програмата беа седум натпревари, најдобрите потези беа резервирани за двајца играчи од Балканот, односно спектакуларните Лука Дончиќ и Никола Јокиќ.

Словенецот одново го предводеше својот Далас до победа на гостувањето кај Орландо со фантастични 33 поени, а му фалеше само една асистенција за да стигне до трипл-дабл. Покрај 33-те поени, Лука имаше 10 скокови и 9 асистенции, а една од нив беше спекакуларна и се најде на второто место на изборот за најдобрите потези во вечерта која измина.

Покрај победата на Далас од 124:130, гостинска победа оствари и Денвер благодарение на Србинот Јокиќ, кој се најде во прв план поради моќното забивање кое беше избран за убедливо најдобар и најатрактивен потег.

Елегентниот центар исто така го делеше една асистенција од трипл-дабл, со тоа што уфрли уште 14 скокови и импресивни 39 поени во победата од 112:118 над Чикаго.

Од атрактивните потези, за издвојување е и луцидноста на Кајри Ирвинг, кој на магичен начин го пронајде својот соиграч во победата на Бруклин над Сан Антонио.

НБА резултати:

Орландо – Далас 124:130
Филаделфија – Индијана 130:114
Чикаго – Денвер 112:118
Њу Орлеанс – Јута 129:124
Сан Антонио – Бруклин 113:124
Хјустон – Кливленд 90:101
Портланд – Шарлот 123:111

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни