Поврзете се со нас

Шпанија

Најкритикуваниот играч на Барса го крена гласот: Пет години се вперува прстот кон мене, тоа е дел од циркусот!

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona_cat

Жорди Алба беше убедливо најкритикуваниот играч на Барселона по елиминацијата од Атлетик Билбао во Купот и беше на големо исмејуван и од фановите на клубот, но како одговор на сето ова, искусниот лев бек синоќа возврати со клучен потег во тешко извојуваната победа на каталонскиот гигант.

Барселона го победи Алавес на гостувањето во Виторија со гол на Де Јонг во 87-та минута, но акцијата ја осмисли токму левиот бек кој на извонреден начин го проигра Феран Торес кој потоа асистираше до стрелецот на погодокот.

Жорди Алба беше еден од фудбалерите на Барса кои даваа изјави за медиумите по крајот на натпреварот, но не пропушти да нагласи дека веќе со години го чувствува притисокот и прифатил да биде најоцрнуван од страна на новинарите кои се занимаваат со клубот.

– Со години наназад се чувстувам како играч кој се издвојува кога работите не одат добро, но ги прифаќам сите критики. Се чувствувам како играч кон кого се вперува прстот, но тоа е дел од овој циркус и знам дека кога имаме лош меч, ќе се покаже кон мене.

– Ми беше навистина лошо по елиминацијата во Купот, критиките секогаш се тука и морам да го прифатам тоа. Ако одиграм добро, не се зборува за мене, ако дадам две асистенции не се зборува за мене, но кога не играм добро, сите ме убиваат. Го прифаќам тоа и мора да се справам со тоа. Добро е што ме почитуваат соиграчите и луѓето од стручниот штаб. Никој не ми подарил ништо во Барселона. За жал, кај нас секогаш се виновни ветераните, изгледа како да играат само ветерани во Барселона. Веќе пет години се зборува за мене, но веќе имам 32 години и се уште имам сила. На мечот со Билбао не одиграв добро и го признавам тоа, јас знам да се носам со критиките колку и да се тешки, – порача Алба.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни