Поврзете се со нас

АТП

Надал се изнамачи против Фриц, но се пласираше во полуфиналето на Вимблдон

Објавено

на

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал продолжува да сонува за календарски слем, односно обединување на сите Грен слем титули во една сезона откако денеска беше подобар од Тејлор Фриц во доста тежок натпревар.

Американскиот тенисер му пружи жесток отпор на Надал кој на крајот го доби натпреварот со 3:2 по сетови ( 6:3, 5:7, 6:3, 5:7, 6:7).

Шанса за ново Грен слем финале, Надал во полуфиналето ќе бара против Ник Кирјос кој претходно со 3:0 по сетови го среди чилеанскио тенисер, Гарин.

Надал досега ги освои Австралија Опен и Ролан Гарос, а се надева на ретка титула и на тревникот на „Ол Ингланд Клуб“ на Вимблдон.

Сепак, голема пречка во таа намера ќе му претставува Новак Ѓоковиќ кој во второто полуфинале ќе се сретне со домашниот тенисер, Камерон Нори.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни