Поврзете се со нас

Германија

„Милионерите“ донесоа одлука, Геце си оди по крајот на оваа сезона

Објавено

на

blank

Марио Геце по крајот на оваа натпреварувачка сезона дефинитивно си заминува од таборот на Борусија Дортмунд.

Оваа информација ја соопшти спортскиот директор Михаел Цорк кој истакна дека разговорал со офанзивецот и му соопштил дека договорот што му завршува нема да му биде продолжен.

-Во последните неколку денови имав многу добар разговор со Марио. Ние се согласивме дека нема да ја продолжиме соработката по оваа сезона. Мислам дека тоа е во најдобар интерес на двете страни. Марио е навистина добро момче и мислам дека оваа сезона тој сепак ќе биде важен за нас, -истакна Цорк.

Оваа изјава на Цорк е само потврда на она што тренерот Лусиен Фавр го истакна дека за Геце нема место во актуелната формација 3-4-3.

Геце е дете на Борусија Дортмунд, беше фантастичен во првата етапа на „Сигнал Идуна Парк“ по што замина во Баерн каде играше три сезони за да во 2016 се врати дома, меѓутоа не ги оправда очекувањата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни