Поврзете се со нас

Репрезентација

Македонија на 29 јануари ќе го дознае ривалот за баражот за СП

Објавено

на

Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на Европското првенство и тоа со три порази во првата фаза со што го освоивме 22. место на овој 15. континентален собир на најдобрите селекции.

Овој резулат значеше дека ќе имаме потежок пат за пласман на следниот голем настан, Светското првенство во 2023 година кое се игра во Полска и Шведска.

Ние ќе мораме да минеме две пречки за да дојдаме до мундијалот, првата е веќе во март каде ќе мораме да се соочиме со една од овие репрезентации Швајцарија, Романија, Грција, Белгија, Финска, Естонија, Израел, Фарски Острови и Италија.

Ривалот ќе го дознаеме на 29 јануари на ждрепката која од 13:30 часот ќе се одржи во Будимпешта.

Ако успешно ја минеме оваа фаза, тогаш пред нас е јунската рунда која ќе биде далеку пожестока и во која ќе ја имаме улогата на неносители.

Засега како потенцијални ривали ги имаме Србија, Чешка, Унгарија, додека останатите шест ќе бидат од следните национални состави: Исланд, Русија, Црна Гора, Хрватска, Норвешка, Франција, Холандија, Шпанија и Германија.

Директен пламан на СП освен домаќините Шведска и Полска и бранителот на пехарот Данска.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни