Поврзете се со нас

ВТА

Голема победа на Македонката: Фантастичната Ѓорческа ја среди третата носителка во Белинцона

Објавено

на

blank

Македонската тенисерка, Лина Ѓорческа се избори за голема победа над третата носителка Ксју Ванг на силниот фјучерс турнир што се одржува во Белинцона, Швајцарија.

Лина важеше за аутсајдер на хартија, но на теренот број четири ситуацијата беше поинаква и Македонката со одлична, борбена игра успеа да го земе скалпот на Ванг. Борбата траеше нешто повеќе од два часа, Ѓорческа го заборави првиот загубен сет (6-3) и во продолжението со доминантна игра (6-4, 6-0) се избори за место во 1/8 финалето.

Тетовката освои 14 поени повеќе од Ванг (86/72), но дефинитивно ќе мора да ја подобри реализацијата на брејк шансите со оглед на тоа што против Ксју искористи пет од единаесет.

Следен предизвик за Ѓорческа е Лукреција Стефанини која исто како и најдобрата македонска тенисерка дојде до оваа фаза преку квалификациите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни