Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа напредуваше 11 позиции на најновата ВТА листа

Објавено

на

foto:www.facebook.com/tennis.liepaja

Најквалитетната македонска тенисерка, Лина Ѓорческа забележа напредок на најновата ВТА ранг листа.

Со добрите настапи за турнирот во Грција, Ѓорческа дојде до поени со кои си овозможи скок во поединечна конкуренција или поточно сега со 421 бод е на 178 место или само осум позиции послабо од нејзиниот најдобар ранкинг во кариерата.

Магдалена Стоилковска пак е 1223 на светот (скок од осум место), а кога е во прашање конкуренцијата во двојки, Лина и Магдалена одат назад (едно место) и сега се 327, односно 1472 на планетава.

Самиот врв е резервиван за Швјонтен од Полска пред Сабаленка и Гоф.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни