Поврзете се со нас

Франција

Галтие: Тоа што Меси го прави ретко се наоѓа во денешниот фудбал

Објавено

на

foto: https://twitter.com/PSG_English

Пари Сен Жермен дојде до посакуваната цел и го совлада Тулуз со 2-1 во францускиот шампионт и тоа со пресврт во кој стрелаа Ашраф Хакими и Лионел Меси.

Меси беше тој што погоди за победа и тоа во негов стил, партија за која доби комплименти од тренерот Кристоф Галтие.

-Меси беше мотор на тимот. Го видовте голот што го постигна, како и многу шанси што ги создаве. Го замолив тимот да игра за него, затоа што тој мора да биде ослободен од одредени обврски. Некои играчи го дуплираа и го затворија просторот зад него. Само сакав да му дадам простор да се опорави. Она што Меси го прави на теренот ретко се наоѓа во денешниот фудбал, -порача Галтие.

Аргетинецот во актуелнава кампања во Лига 1 веќе има дабл-дабл учинок од 10 гола и исто толку асистенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни