Поврзете се со нас

Балкан

Задар и Мекиќ продолжуваат да „летаат“ во Хрватска

Објавено

на

foto:twitter.com/ABA_League

Задар на Адем Мекиќ продолжува да игра без грешка во Хрватска каде има „осум од осум“ по славјето над Цедевита Јуниор.

АБА лигашот имаше одлична реализација на шутот за три поени, погоди 16 од 32 тројки што беше клучно да обезбеди сигурен триумф од 89:68.

Домаќинот имаше плус 12 по 20 минути игра (50:38), предност која дополнително ја зголеми во третиот период (79:56) со што јасно кој ќе го однесе целиот плен.

Дрежњак со 23 поени беше лидер, македонскиот репрезентативец Мекиќ имаше учинок од 6 поени и 3 скока.

Наредно за Задар е соочувањето со Црвена Звезда во АБА лигата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни