Поврзете се со нас

Формула 1

Вилијамс ја заврши соработката со тимскиот шеф Капито

Објавено

на

Фото: williamsf1.com

Формула 1 тимот Вилијамс ќе добие нов тимски шеф, бидејќи денеска беше потврден крајот на соработката со Јост Капито.

Капито кој има долго искуство во автомобилската индустрија, беше поставен на позицијата откако тимот беше купен од „Дорилтон Капитал“, но сопствениците очигледно не се задоволни од постигнатото последните две години.

Покрај Капито, тимот на Вилијамс го напушта и неговиот близок соработник Франсоа-Ксавиер Демезон, кој истовремено дојде во раководството.

– Му благодариме на Јост за посветеноста, што го водеше процесот на трансформација, а и што го одложи пензионирањето за да го прифати овој предизвик, – стои во соопштението на Вилијамс.

Тимот не ги објави точните причини за разделбата, како и неговиот наследник, но е јасно дека нема простор за задоволство од напредокот откако беше Вилијамс беше купен од семејството на Сер Френк Вилијамс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни