Поврзете се со нас

НБА

Вилијамс брутално го „залепи“ Адетокумбо, Бостон го понижи лидерот Милвоки (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/celtics

Во дуелот на најдобрите два тима на Истокот, големите НБА фанови рано утрово очекуваа вистински спектакл во „Фисерв Форум“ центарот, но наместо тоа, гледавме крајно едносмерен меч и доминација на гостинот со која се испишува историја.

Бостон беше неверојатно расположен на гостуваењто кај Милвоки и комплетно ги понижи „елените“, кои иако остануваат лидери на табелата, сега демонстрираа немоќ која може да биде загрижувачка за најважниот дел од сезоната кој следи.

Селтикси имаа меч за паметење и победија со неверојатни 99:140, со што само потврдија дека годинава се едни од главните фаворити за осовјување на шампионскиот прстен во НБА лигата.

Џејсон Тејтум и Џејлен Браун беа несопирливи со вкупно 70 поени (40 и 30), но до израз дојде и цела колективна игра на гостите, кои успеаја да го неутрализираат Јанис Адетокумбо.

Гркот имаше ноќ која ќе сака што побрзо да ја заборави, не само поради резултатот, туку и поради бруталната „банана“ која ја испи од Роб Вилијамс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни