Поврзете се со нас

Свет

Србија го преживеа чудесниот шут на Фредет, па дојде до светска титула (ВИДЕО)

Објавено

на

Селекцијата на Србија успеа уште еднаш да триумфира на најголемата сцена во баскет „3 на 3“, поточно славеше на Светското првенство и тоа откако во едно лудо финале беше подобра од САД со 21-19.

На чудесен, неверојатен начин нашиот северен сосед дојде до шестата титула светски шампион затоа што губеа со 19-15 во завршниот меч. Меѓутоа Србите покажаа карактер, упорност, а и посака и среќата затоа што Фредет имаше шут за титула, шут при кој се изгледаше дека топката ќе мине низ мрежичката, ама истата излезе од обрачот и со тоа им даде нов живот на избраниците на Лукиќ кои на крајот преку Вашиќ стрелаа за титула во Виена.

Кај дамите пехарот заврши кај Американките кои во финалето беа подобри од Франција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни