Поврзете се со нас

Евролига

Реал со цврста одбрана до 16. победа во Евролигата, Валенсија го понижи Зенит (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Кошаркарите на Реал Мадрид ја прокнижија 16. победа во Евролигата и тоа во пресметката против Жалгирис која ја реализираа со 70-58.

Избраниците на Пабло Ласо одиграа фантастична одбрана низ сите 40 минути и со тоа си го отворија патот до посакуваниот резултат на битката во Мадрид. Тројца играчи на „кралевите“ беа двоцифрени, Дек беше прв стрелец со 14 кошеви, Керол и Томпкинс пак беа автори на 12 поени.

Ветеранот Јанкунас пак на спротивната страна даде 13 поени.

Валенсија пак како гостин го прегази Зенит во неговиот дом со 91-62. Првиот дел мина во израмнета битка и предност на шпанскиот претставник од само три поени (44-41) за да продолжението донесе апсолутна доминација на четата на Понсарнау за трето славје во низа во ова натпреварувања.

Дубљевиќ со 19 кошеви го предводеше победникот, најсветла точка кај Зенит беше центарот Појтрес со 12 поени.

Останати резултати: Олимпијакос-ЦСКА Москва 74-75, Баерн Минхен-Макаби Тел Авив 72-70, Милано-Химки 84-74

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни