Поврзете се со нас

Велосипедизам

Организаторите на трката во Полска објавија промена во здравствената состојба на Јакобсен

Објавено

на

blank

Организаторите на велосипедската трка околу Полска денеска излегоа со официјални информации за состојбата на Фабио Јакобсен.

Холандскиот велосипедист заработи потешки повреди откако беше истуркан од свој сонародник на целта на една од етапите на трката, а лекарите денеска потврдиле дека по два дена се разбудил од кома.

– Пациентот е свесен, ги следи инструкциите и е исклучен од респиратор. Задоволни сме од неговата денешна состојба, може да ја напушти болницата по две недели, – велат лекарите и организаторите.

Додека Јакобсен успешно се опоравува, виновникот за неговиот пад, Диего Гронвеген стана „персона нон грата“ меѓу љубителите на велосипедизмот и спортот, а можно е да заработи и одредена санкција.

Еден од познатите коментатори на телевизијата „Јуроспорт“, Берни Ајсел, префрли вина и кај организаторите поради конфигурацијата на целта на етапата, која не само што е спринт, туку е и надолнина. Ајсел вели дека се добива непотребно голема и опасна брзина, која овој пат можеше да биде кобна за Јакобсен, а организаторите досега не прифаќале да ја променат иако им бил сугерирано за проблемот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни