Поврзете се со нас

АТП

Нори стана прв Британец кој победил на Индијан Велс

Објавено

на

Фото: Twitter.com/cam_norrie

Камерон Нори победи во неочекуваното финале на Индијан Велс, во кое противник му беше Николос Басилашвили и стана прв британски тенисер кој го освоил овој тениски Мастерс.

Басилашвили подобро го започна мечот и поведе со 1:0 по првиот сет кој го доби со резултат 6:3, имаше и брејк предност во вториот сет, но следуваше одговорот на Нори.

Британецот се разбуди, го доби вториот сет со 6:4, а потоа и третиот со убедливи 6:1 за најголемиот успех во својата кариера.

Победата на Индијан Велс значи и дека Нори влегува во Топ 20 на АТП ранкингот, како и статусот на најдобар британски тенисер во моментов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни