Поврзете се со нас

Лига Европа

Нема германско финале во ЛЕ: Ренџерс го шокираше Лајпциг, втора победа за Ајнтрахт Франкфурт (ВИДЕО)

Објавено

на

Фудбалерите на Ренџерс направија големо изненадување и го елиминираа РБ Лајпциг во полуфиналето на Лигата на Еверопа, односно дојдоа билет за финалето во Севилја во кое ќе ги одмерат силите против Ајнтрахт Франкфурт.

Избраниците на Ван Бронхорст уште еднаш покажаа дека не неверојатно силни, мотивирани кога играа во својот дом на „Ајброкс“, па така вечерва со триумфот од 3-1 дојдоа на еден чекор од пехарот во второто по ранг европско натпреварување.

Таверние и Камара донесоа предност од 2-0 за шкотскиот првак во првото полувреме. Гостите се обидуваа да се вратат во вториот дел и преку Нкунку во 71 намалија на 2-1, резултат кој значеше продолженија со оглед на тоа што бундеслигашот славеше со 1-0 минатата седмица.

Сепак Ренџерс го имаше последниот збор и во 81 минута преку Лундстрам одново дојде до два гола позитива што се покажа како пресудно за триумф вреден европско финале.

Таму ќе се соочат со уште еден германски прволигаш Ајнтрахт Франкурт кој по втор пат беше подобар од Вест Хем, овојпат со 1-0 со голот на Боре во 26 минута.

Битката за пехарот е закажана за 18 мај на „Рамон Санчес Писхуан“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни